Profesionální svítilny a baterky


Jak vybrat správnou svítilnu

V dněšní době není problém koupit kapesní svítilnu za velice příznivou cenu někde na tržnici. I přes ujištění zkušeného asijského prodejce, který nám lámanou češtinou bude tvrdit jak je kvaitní, tak se s ní za nedlouhou dobu rozloučíme, neboť přestane fungovat.
Naše firma jednoznačne doporučuje svítilny kvalitní, značkové. V našem eshopu nenabízíme jen svítilny světových značek, ale i svítilny a baterie méně známých výrobců. Svítilny těchto menších výrobců jsou prověřené a musí odpovídat kvalitou a svoji užitnou hodnotou jednak ceně, ale samozřejmě i potřebě svého uživatele.

A teď již něco o svítílnách samotných a jejich součástech.

Žárovka hraje velkou roli

Právě žárovka nám u svítilny určuje intenzitu svitu, energetickou spotřebu a životnost svítilny. Do svítilen se používají nejčastěji tyto typy žárovek (existují samozřejmě vyjímky):

  1. Obyčejné - životnost 5 - 12 hodin (pokud výrobce neuvádí jinak) a cena kolem 8kč
  2. Kryptonové - životnost 40 - 50 hodin (pokud výrobce neuvádí jinak), dávají cca o 70% více světla než obyčejné a cena se pohybuje kolem 80Kč
  3. Halogenové - životnost 10 - 50 hodin (pokud výrobce neuvádí jinak) dávají cca o 200% více světla než žárovky obyčejné cena se pohybuje 80Kč
  4. Xenonové - ty dávají až o 150% více světla než obyčejné žárovky, cena se pohybuje okolo 50Kč.

Odolnost proti vlhosti a mechanickému poškození

Velmi důležitá a často opomíjená vlastnost svítilen je odolnost proti vlhkosti a mechanickému poškození. I přes veškerou snahu se při použítí v domácnosti, ale i profesionálním využití, neubráníme situaci, kdy nám prostě svítilna spadne na zem nebo je vystavena vlhkosti. Pokud toto hrozí je důležité vybrat svítilnu vyrobenou z materiálů odolných mechanickému poškození nebo vlhkosti. Jsou to zejména svítilny z tvrzených plastů, lehkých a pevných kovů a jako nejodolnější zástupce svítilen jsou svítilny gumové, nebo pogumované. Ty jsou většinou i vodotěsné, nebo alespoň vlhkuvzdorné.
Vlhkuvzdorné svítilny jsou schopné odolávat vlkosti při menším dešti a naopak vodotěsné svítilny je možné ponořit přímo do vody (do jaké hloubky většinou specifikuje výrobce svítilny).

Design, funkce a doplňky

Design svítilny je důležitý faktor, který může hrát významnou roli. Například, pokud nám v horších světelných podmínkách za šera spadne vypnutá svítilna do trávy a bude mít khaki nebo kamuflage barvu, tak budeme jen velmi těžko hledat. Doporučujeme tedy i pro turisty a táborníky volit svítilny s výraznějšími barvami. Jako další je v tomto případě důležité poutko u svítilny, které nám dokáže ušetřit spoustu starostí s hledáním upuštěné svítilny.
Užitečná a důležitá funkce je možnost upravit kužel světla vycházející ze svítilny. Některé svítilny mají možnost nastavení režimu, ve kterém blikají, a tím například zvyšují možnost hledání osob v nouzi.
Důležité je rovněž vybavení držáčkem, klipsnou, šňůrkou či magnetem, s jejichž pomocí bude možné baterku někam upevnit.

Čelovky

Specifickou skupinu svítilen tvoří čelovky. Jsou to svítilny, které si uživatel pomocí elestických popruhů upevňuje kolem hlavy nebo přilby. Využíjí je hlavně lidé, kteří vykonávají činnosti, při kterých potřebují mít volné ruce. Jsou to zejména horolezci, speleologové, cyklisté, rybáři apod. Důležité pro tyto svítilny je popruh, který vede středem a zabraňuje sklouznutí svítilny.

Nabíjecí a akumulátorové svítilny

Tento druh svítilen je zajímavý tím, že není nutné do nich kupovat baterie a svítilny se dobíjí buď ze sítě 220V nebo autozapalovače. Samozřejmě jsou vítaným doplňkem vozu, každého zodpovědného řidiče.
Do této kategorie také patří takzvané nabíjecí reflektory, což jsou svítilny s velkým reflektorem a výkonnou žárovkou nebo LED diodou. Tento druh svítilen je využíván hlavně policií, bezpečnostními agenturami a vůbec všude tam, kde je třeba daleký dosvit silným světelným tokem. 

Baterie

Zatímco typ žárovky ovlivňuje intenzitu světla, délka doby, během níž bude svítilna fungovat, závisí na použitých bateriových článcích a jejich počtu. Obecně platí, že čím kvalitnější je článek, tím déle bude svítilna v chodu. Než klasické chloridové články je proto vhodnější a levnější používat alkalické, které vydrží několikanásobně déle.
Při posuzování ceny svítilny je potřeba vzít v úvahu, zda ji výrobce dodává již s bateriemi, případně s jakými. Jejich cena se může výrazně promítnout na celkové částce.
Moderní a stále více používané jsou nabíjecí baterie. Díky pokročilým technologiím vydrží nabité dlohou dobu s omezeným takzvaným samovybíjením. Jejich životnost výrazně prodlužuje použití značkové a kvalitní procesorové nabíječky.

Vaše IP adresa je: 18.208.187.169
Copyright and copy; 2019 Profi-Svitilny.cz. Powered by Zen Cart and Zen Cart Czech Support Site